With four kiddos in the house packing lunches every day can be a CHORE.
I have bought individualized snacks.. it can get very expensive! Especially when you have to buy them in bulk! The individualized Pringle’s or Lays chips or Cheez-Its… there are few packs in the box and with four kids, they disappear quickly.
I also try to buy some healthy snacks so our kids aren’t eating junk all day long at school.
Here’s what works the best in our house and makes mornings much easier!
Individual yogurt, jello, applesauce and fruit – I just throw them in the fridge on the door or throw them in a plastic container in the fridge. Not all of this has to be refrigerated but with limited storage space in my house this is the best place to store them! The kids can literally open the fridge, grab, and go! I also pre-package fresh fruits and veggies (like baby carrots and grapes) and keep them in the fruit drawer for easy access!
I buy large bags of animal cookies or Doritos for example (because what kid doesn’t love doritos) and then individually bag them up for the week! Graham crackers, fig newtons, and cheez doodles are other choices! Once I bag them up I throw them in a zipper bag so they are all in one place and the kids can grab them easily!
My kids love salad so I’ll also pack salads for them to eat during the week and store them in the fridge for each day!
Our kids pack their own lunches! I haven’t packed their lunches in a couple of years now and teaching them to do this has made a huge difference in the mornings! They know they are limited to a lunch + 3 snacks for the day and they typically stick to it. Make 👏🏻 your 👏🏻 kids 👏🏻 be 👏🏻 responsible 👏🏻 and 👏🏻 independent! All I do is purchase the food and make it easy for them to access! They do the rest!
Honestly I would go insane if I had to pack lunches every day!
Xoxo,
MK






Leave a Reply